עמוד הבית אודות תיק עבודות טיפים מאמרים מן העיתונות לינקים צור קשר
גן דיזיין
מאמרים

גינון עם ילדים

למה לשתף ילדים בעבודת אדמה?
אנחנו מגדלים דור דיגיטילי של ילדים שמבלה פחות בחוץ ולא תמיד מתוך בחירה. מומלץ לחשוף אותם גם לנפלאות האדמה ולקשר הבסיסי ולברית שבין האדם לאדמה
אומרים שאם נדגדג את האדמה במעדר היא תצחק אלינו ביבול ואכן אדמה היא דוגמא טובה לתמורה עבור ההשקעה.
כמו כן יש לנו הזדמנות לזמן איכות עם הילדים ומעקב קרוב על הטבע.
 
איך העבודה בגינה תורמת לילדים?
עצם זה שהם באוויר הפתוח ובטבע, זה שהם מחוברים לסדרי עולם- רואים מה האדמה מניבה ואיך הדברים קורים, רואים שהשתילים ששתלנו פורחים ונותנים פרי. עצם זה שנשתף אותם בחוויה של לשתול זרעי אבטיח בתחילת הקיץ ולאכול אותו בסופו, להשקיע ולטפח אותה כל העונה ולהנות מהפירות, אתה מבין את התמורה שיש בהשקעה בדברים לטווח ארוך. במגע עם הטבע אנו יכולים להפעיל את כל החושים ולתת את הדעת לנושאים מגוונים כמו צבע אהוב, ריחות, טעמים ומישוש.
 
איך העבודה בגינה תורמת למבוגרים?
קודם כל זה ספורט. בנוסף יש בצמחים הרבה אנרגיה חיובית, והם נותנים לך חזרה. בסוף שעתיים עבודה יש תמורה שאפשר לראות אותה ולהרגיש אותה. פרחים מייד מגיבים והגינה משנה את פניה אחרי שניקינו, קטמנו פרחים יבשים אווררנו ודישנו.
 
איזה צעדים ראשונים עושים לשדרוג הגינה?
הצעד הראשון והחשוב צריך לראות מה חסר בגינה , כדאי מאוד לשאול את בני הבית ואפשר להיעזר באיש מקצוע או מעצב.- האם חסר בה צבע, צל, עניין, אזור ישיבה,ריחות טובים, פינת מנגל, זולה וכו. כאורך הרשימה גודל ההשקעה . הרבה פעמים אפשר לפתור הכל בביקור במשתלה והתייעצות עם המומחים. אם הרשימה ארוכה ומורכבת כדאי להתייעץ במתכנן שיעזור לעשות סדר בדברים ולבנות תכנית בשלבים.
 
אילו פרחים מתאימים לגינה הביתית?
המגוון הוא מאוד רחב ושוב תלוי מה הצורך. למי שמחפש עונתיים שיוסיפו צבע לגינה הכי מומלצים ושורדים את הקיץ הישראלי הם הוינקות והפורטולקות.
לתוספת ניחוח מומלץ על הברונפלסיה והאלמון ההודי. לשיחים רב שנתים שפורחים כל הקיץ וקלים לגידול מומלץ על הסולניום, האריופ, והבולבין. מאוד חשוב להתאים את הגובה הסופי של הצמח למיקום שלא יסתיר או יוסתר או בבגרותו יתנגש בתקרה (בעיקר הדקלים)
 
איך נקים את הילדים מהספה ונגרום להם לצאת החוצה ולהנות?
לחבר אותם לטעמים שהם אוהבים עכשיו שהשסק בשיאו אפשר לשתול שסק שיכול להיות עולם ומלאו עבור ילד. כבסיס למחנה על עץ, לתליית נדנדה ,לבניית דחליל, ולאכול מפרותיו.
אפשר לשתול איתם ירקות ולטפח אותם ביחד. ניתן למצוא עכשיו במשתלה שתילי ירקות של אבטיח מלון פלפל חציל מלפפון ועגבניות ולהחליט שזה פרויקט משותף שלכם. מתחילתו בהליכה משותפת למשתלה,תחקיר וגידול, ועד לחגיגה של הבישול והאכילה.
אפשר לשאול איזה אוכל הם אוהבים ולשתול את התבלינים שהם אוהבים ולטבל אח"כ את האוכל בבישול וקטיף משותף.
זה הזמן הנכון לסייד את הגזעים בגינה כדי להגן עליהם משמש הקיץ ומזיקים וגם לקבל כמה שעות של שקט.
מומלץ ללכת איתם יחד למשתלה ולא רק לקניון ולתת להם לפתח טעם אישי ולבחור פרחים שהם אוהבים.
ליקוט זרעי בר
ליקוט זרעי בר
שתילות
שתילות
ציור על כדים
ציור על כדים
שתילות
שתילות