עמוד הבית אודות תיק עבודות טיפים מאמרים מן העיתונות לינקים צור קשר
גן דיזיין
טיפים

עונתיים מבטיחים של קיץ

כולנו הולכים שבי אחרי הצבע, גם הגינות היפות ביותר והמתוכננות בקפידה זקוקות לנקודות הצבע החינניות להדגשה ויצירת מראה רענן ומושך.
הצמחים העונתיים נותנים לנו מענה מידי לתשוקתנו מרגע הראשון כשאנו מביאים אותם מהמשתלה פורחים , ושותלים אותם בגינה.
אך אלו מהעונתיים יאריכו ימים ויצליחו לגדול ולפרוח בגינה עד תום העונה?
 
מניסיוני בעיצוב ושתילת גינות להלן המלצותיי:
גינות שמש
וינקות Vinca
לוינקות יתרון ברור על פני שאר פרחי הקיץ. הפרח מגיע בשלל גוונים המאפשר משחק צבעים רחב בסגול לבן ורוד ואדום עז .והוינקה פורחת ברצף כך שפרחיה הבהירים והגדולים נראים גם בלילה. הוינקה הזקופה מגיעה לגובה עד כ50 ס"מ. הוינקה הזוחלת נהדרת לשתילה סביב צמח מרכזי בכד, לכיסוי מסלעות ולצידי שבילים להבלטתם.
הוינקה מאריכה חיים עד סוף הקיץ ומקשטת בצבעיה את הגינה גם בתקופת החגים. לא מומלץ לאזורים קרים!
 
טגטס Tagetes
 צמח עונתי הפורח בצבעי אש: צהוב כתום ואדום. מומלץ לשתילה זן טגטס חלק המאופין בפרח יותר קטן. יתרונות הטגטס בריח עליו העז המרתיע את מזיקי הגן ויכולת ההתחדשות של הצמח מזרעיו מידי שנה. הצמח מגיע לגובה כ40 ס"מ ומומלץ לשתילה במרוחים של 30 ס"מ
 
פורטולקה –רגלת הגינה Portulaca
צמח מצטיין לקיץ חסכוני במים אינו רגיש לחולי ועמיד עד תום הקיץ ותקופת החגים. הפורטולקה פורחת בו זמנית בכל צבעי הקשת ובעלת צימוח משתרע. הצמח מתאים לשתילה בכדים ואדניות ובקו ראשון בגינה שכן גובה לא עולה על 20 ס"מ.חסרונו הבודד של הצמח הוא בכך שעם בא הערב הצמח סוגר את פרחיו ולכן מתאים פחות לגני אירועים ואזורי אירוח של ערב.
 
דליה Dahlia
לא לחינם נקראות ילדות בעולם על שם צמח זה. הדליה ניתנת לרכישה בכל המשתלות ומרהיבה בגווניה אך יש לדעת כי שתילים אלו מקורם בזרעין והם הרבה פחות חסונים מצמחי הדליה הגדלים מפקעות שורש וש לטמנם באדמה עד סוף חודש מאי. גם אם השנה איחרתם את המועד יש לעמוד על הבדלים בין השנים. פקעות הדליה מצמיחות צמחים חסונים אשר פרחה המרהיב מופיע על עטיפת הפקעות. את הפקעות ניתן לשמור באדמה בתנאי שאינה אוצרת מים.
 
צלוסיה מכסיפה Celosia argeneta
צמח המגיע לגובה 60-90 ס"מ הנפוץ בארצות טרופיות כעשב בר. לצלוסיה מופע פרוע ופרחים באדום מכסיף. הפרחים טובים לקטיף ונאים באגרטל.
מומלץ לגינות גדולות בהם ניתן לשמר את המחזוריות הטבעית של הצמח ולתת לו להתפתח מזרעים.
מאותה משפחה יש לציין את ה"ירבוז" המגיע לגובה מטר ובפריחתו העמודית נראה כ"מחזיר אור" בגינה יפה ביותר כצמח בודד.
 
גינות צל
שני צמחים מומלצים באופן מיוחד לתוספת צבע בגינות צל, על אף הגדרתם כצמחים רב שנתים ניתן להשתמש בהם כעונתיים או לשמר אותם במכלים בעונת החורף עד לקיץ הבא.
בושמת   Impatiens
 צמח גן מצוין הפורח בשפע כל הקיץ בגוני האדום והורוד קימים גם זני כוכב ופרח מלא. הבושמת מהיר צמיחה חובב מים בהשקיה סדירה ודישון. מתאים לערוגות וסלים תלוים ניתן לגיזום חד בסוף החורף המבטיח צמיחה מחודשת וקומפקטית.
קולאוס Coleus
 צמח קל לגידול בעל גיווני עלווה מענינים מגיע לגובה 60 ס"מ. כתמי הצבע העזים בעלוותו הסמיכה "זורקים" צבע בולט בגינה. הצמח קל לריבוי וניתן להתחדשות מידי שנה.
עונתיים של קיץ
בשמת השולטן
עונתיים של קיץ
ציניה צרת עלים
עונתיים של קיץ
טגטס מפוסק "דיסקו"