עמוד הבית אודות תיק עבודות טיפים מאמרים מן העיתונות לינקים צור קשר
גן דיזיין
מאמרים

גינון חסכוני במים

  1. תכננו גינה עם אזורים דוממים כגון דקים,חיפויי קרקע, ריצוף גנני, טרסות, ערוצי נחל מדומים מחלוקי נחל, ספסלים, סלעים ,שבילים,פינות ישיבה פרגולות וכו. כל אלו אינם גוזלים מים ואחזקתם נמוכה. בבואכם להקים גינה תגלו כי עלות פיתוח דומם גבוה ומקפיצה את עלות הגינה אך ההשקעה משתלמת לטווח הרחוק.
  2. תכנון מוקפד של מערכת השקיה . לכל שתיל יש מרווח שתילה מומלץ בהתאם לגודלו בבגרות שעלינו להתייחס לכך בתכנון השתילה. (שיחים 70-200 ס"מ) אך אם נשתול גינה צעירה לפי מרחקים אלו נקבל לרב גינה דלילה בשנותיה הראשונות, ולכן אנו מרבים לעשירה בשתילים דו שנתיים ועשבוניים שחיים למספר שנים בלבד. ההמלצה היא למתוח קו השקיה נוסף במרחקי טפטפות כגון 30-50 ס"מ עבור שתילים אלו שאותו נוכל לבטל בעתיד עם כיסוי השטח ע"י השיחים הבוגרים.
  3. שימוש בצמחים צרכני מים נמוכים-יש מגוון גדול של צמחייה מרהיבה וחומר רב בנושא. אנו יכולים להתאים את צמחיית הגן לתקציב מים ידוע מראש!
  4. שימוש בגיאופיטים שניזונים ממי הגשם בלבד ואינם זקוקים להשקיה בקיץ.
  5. שתלו צמחים חד עונתיים המזריעים את עצמם כגון :כובע נזיר, קצח דמשקאי(מומלץ),פשתה גדולת פרחים,פרג ,תורמוס. הללו מזריעים את עצמם במראה טבעי המותאם לאקלים וכמות הגשם.
  6. הפרדת קווי השקיה לפי אזורי גינון שונים- טעות נפוצה הינה השקיה מרובה לאזור גינוני בשל פרטים בודדים צרכני מים מרובים אשר נראים רע במצוקת מים ראשונית בעוד שאר הגינה מתפתחת היטב ,ובגינם אנו מעלים את כמות ההשקיה לאזור כולו. שתילים כגון אלו ניתן לבודד ולהשקות באמצעות תכנית נפרדת במחשב וכך ליצר שטח טרופי קטן.
  7. אזורי צל זקוקים לפחות מים ועליהם לקבל תכנית השקיה נפרדת.
  8. תכננו נכון את ניקוז הגינה. מומלץ להתייעץ ביועץ אם הינכם עולים על קרקע לא מוכרת למנוע נזקים חמורים בעתיד בעיקר ממי נגר תחתיים. את מי הנגר העליונים יש לייעל לצורך חלחול לקרקע להשקיית עצים באמצעות חפירת אגני ניקוז קטנים סביבם.
  9. להפנות את עודפי המים של המזגן להשקיית מכלים או אזור מגונן משופע ומנוקז בהתאם או לחילופין לשתול את הצמח הנכון במקום הוצאת מי המזגן.
  10. לא לשכוח לסגור את המים בתקופות גשומות.
שימוש בסוקולנטים
שימוש בסוקולנטים
צמחייה מינימליסטית
צמחייה מינימליסטית
חסכונים במים
חסכונים במים
חיפוי שבבי עץ
חיפוי שבבי עץ