עמוד הבית אודות תיק עבודות טיפים מאמרים מן העיתונות לינקים צור קשר
גן דיזיין
מאמרים

ירוק על הגובה - עשה לך גינת גג

יש כאלו שחולמים על בית קרקע טבול ירק, ויש כאלו שחולמים על פנטהאוז או דירה שבה הם יהיו מעל כולם וייהנו מבריזות נעימות ומראות שרואים רק שנמצאים על הגובה. אך האם צריכים שוכני הגבהים בעלי הגגות והמרפסות לוותר על הירוק?
ניתן לטפח גינות גג לתפארת קסומות וריחניות, צבעוניות ושופעות ירק, צמחי תבלין וארומה יש רק לתת את הדעת למספר גורמים חשובים להצלחה.

תכנון הגינה ובחירת המכלים
ההבדל המהותי בין הגינה הרגילה לגינת גג היא שעל הגג יש לדאוג למכלים ומצע שתילה, ופתרון לעודפי המים שלא יכתימו את הריצוף. כמו בכל גינה גם כאן יש להקפיד על הנוסחה "הצמח הנכון במקום הנכון" ולהתייחס לכמויות השמש והקרינה, עוצמת הרוח והאקלים.
המכלים שנבחר ישמשו אותנו כבסיס למיקום הצמחייה. עלינו להביט סביב המרפסת ולבחון האם יש מפגעים כגון דודי שמש,בנינים גבוהים או שכנים חשופים שברצוננו להסתיר במקומות אלו נציב מכלים גדולים לקיבול עצים או לחלופין אדניות רחבות לגידול מטפסים על גדרות, למראה ירוק ועשיר סביב המרפסת. עלינו לזכור כי בגידול במכלים יש להתאים את גודל המיכל לגודל הצמח,תכונת הצמח לשלוח שורשים ונצל את המשאבים במצע ולכן במיכלים חשוב מאוד לדשן תכופות על מנת לספק לצמח את צרכיו.
במידה והמרפסת מוקפת חומה ניתן להציב עליה אדניות ולשתול מתוכם צמחייה נשפכת כך גם השגנו הגבהה של הקיר ורקע ירוק מבלי לגרוע משטח המרפסת.
צמחים עונתים פורחים הינם בעלי שורשים יותר עדינים ויסתפקו במכלים יותר קטנים כמוכן מומלץ לשתול במכלים צמח מרכזי רב שנתי וסביבו צמחים בעלי אופי צימוח משתרע או נמוך למראה יותר עשיר. תכנון כזה של המכלים מאפשר לנו להחליף מידי עונה את העונתים הפורחים מבלי להרכיב מחדש את בסיס הגינה.
בבואנו לתכנן את חלוקת השטח ניתן לשלב פינת אכילה, גריל, כיור, בריכת ספא, ארונות שירות ,אלמנטים של מים, נדנדה, אזורי משחק ופינות הרגעות, שלרוב נעים להרחיקם מהסלון ולהגביהם באמצעות במה ומזרנים. את השטח ניתן להצל בצורות שונות.
יש להביט על המרפסת מתוך הבית ולטפח את האזורים שבולטים במיוחד מהחלונות, גינת הגג תראה כתמונה ססגונית ודינמית כל ימות השנה.
חשיבות מרובה בסגנון הגג יש למיכלים שנבחר. על המיכלים להיות באיכות גבוהה שלא יתפוררו מלחות המצע ויעמדו בלחץ השורשים. ניתן לרכושאדניות יצוקות מתערובת חזקה. האדנית מגיע במרקם חלק ובצבע לבחירת הלקוח. את האדניות ניתן לצפות בעץ, מתכת או כל רעיון אחר.
חלק מהאדניות יתכסו עם התפתחות הצמחים ולא יראו, אפשר ע"י הגבהת אדניות ליצר מפלסים שונים וליצר מראה מדורג ועשיר שישמש רקע לכדים דקורטיבים.
כיום ניתן למצוא מגוון גדול של כדים בסגנונות שונים ולהתאימם לעיצוב הכללי של הבית.
ניתן למצוא כדים שיוצרו בקדרות על פי המיטב המסורת חלקם מיוצרים פה בארץ המוכרים לנו כ"כדים חברונים" חסרונם בחולשת החומר לאורך זמן וחוסר האפשרות לחברם למערכת ניקוז. ניתן להשיג כדים שיובאו מיון באיכות גבוה מאוד המשמשים במקור לקיבול שמנים ונוזלים.
בארץ התפתחה בשנים האחרונות שיטת ליציקת כדים מתערובת איכותית ביותר בכל סגנון וצבע מבוקש.הכדים עמידים ביותר ומגיעים מהיצרן עם מכלול ניקוז להתחברות מהירה למערכת ניקוז.
קיימים כדים בגימור מטלי וחלק לסגנון מודרני, כדי טרקוטה לסגנון טוסקנה, כדים בגימור שיש לבן ושחור ועוד רבים כך שניתן ליצר המשך טבעי של סגנון הבית בגינון הגג או המרפסת.

מערכות השקיה וניקוז
לאחר בחירת הכלים ותכנון השטח יש להרכיב את המערכות הנלוות: השקיה וניקוז.
מערכת השקיה ממוחשבת הינה הדרך האופטימלית ביותר לחלוקת המים. המים ניתנים לצמח בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות הערב במינון מדויק. המערכת הממוחשבת אינה יוצאת לחופש ולעולם אינה שוכחת. במידה והחלטתם להשקות ידנית יש לבחור צמחים בהתאם.
מערכת הניקוז תפקידה לסלק את עודפי המים. יש לחבר לכל כלי מכלול ניקוז (נמכר בחניות לציוד השקיה) ולצינור מוביל למרזב. לאלו שבחרו להניח רצפת "דק" ניתן להצניע תחתיו את המערכות או להסתירם ע"י תעלות לבנות.
את המיכלים נמלא במצע שתילה ושכבת טוף דקה בקרקעית לייעול הניקוז.

צמחייה
כעת כל שנותר לנו לצאת אל המשתלה לשאוף את הריחות וליהנות מהצבעים ולבחור בעזרת אנשי השירות את הצמחייה המתאימה.
אם החלטתם לשדרג את גג או מרפסת ביתכם בעונה זו של השנה וליפות אותה לקראת החגים ,מומלץ להוסיף את הצמחים הבאים, שתיהנו מפריחתם בעונה זו של השנה והם עמידים לתנאי גג בכל עונות השנה:
קלסטמון: מיני הקלסטמון פורחים כעת בצורות מברשת אדומה. הצמח חזק מאוד ואף מתאים ליד חוף ים.
אדמום: דומה מאוד לבוגנוילאה אך מאופין בפריחת חורף אדומה או צהובה, מגיע לגובה 2 מ',אופי צימוח שמוט.
סולניום: שיח מומלץ ביותר בעל פריחה סגולה בסתיו ובקיץ, הצמח חובב דישון ונאה ביותר כמעוצב גזע למרכז כד שסביבו צמח משתרע.
פנדוראה: צמח מטפס נכרך המתאים לעמוד או גדר, פורח בקיץ ובסתיו ועלוותו ירוקה ומבריקה כל השנה.
הדרים: כמעט כל המינים מתאימים לגידול במיכל. ההדר מוסיף ניחוח לגינה וירוק כל השנה.על מנת להימנע ממחלת עלים ולשמור על עלווה שלמה ויפה יש להזינו בקונפידור פעמים בשנה
סטרליציה המלכה: "ציפור גן עדן" פורחת באביב ובסתיו בכתום עם "לשון" כחולה. צמח עמיד.

הגבהת מכלים
הגבהת מכלים
אדנית בנויה
אדנית בנויה
שילוב כדים ואדניות
שילוב כדים ואדניות
פינת צל
רב שנתי במכלים